Tibnor ska skära i kostnaderna

Luleå SSAB:s dotterbolag Tibnor planerar att skära ner kostnaderna med 150 miljoner kronor. Det kan innebära en minskning med 175  tjänster.

De årliga kostnadsminskningarna med 150 miljoner berör alla affärsområden och länder där Tibnor är verksamt, utom i de baltiska länderna.

Effekterna på bemanningen ska specificeras när planerna för de olika länderna genomförs, vilket ska ske under hösten 2023.

- Efterfrågan har bromsat in i de flesta länder och i syfte att säkerställa vår lönsamhet och konkurrenskraft i den här situationen behöver vi anpassa vår kostnadsstruktur. Genom att göra detta kan vi fortsätta vår framgångsrika tillväxt- och expansionsresa, säger Fredrik Haglund, vd i Tibnor.

Tibnor levererar stål och andra metaller till industrin i Norden och Baltikum, och erbjuder också tjänster inom bearbetning och reservdelar. Tibnor har en marknadsandel på 25 procent inom ståldistribution i Norden och hälften av produkterna man säljer är tillverkade av SSAB. Företaget omsätter 16,6 miljarder kronor och har 1.200 anställda, bland annat i Luleå.