Keep tar fram sprängsäkra träfönster
Tidigare har man gjort sprängsäkra fönster, dörrar och fasader med stålprofiler. Nu har man med gott resultat testat sitt system på träkarmar. Fönster och dörrar med träkarmar kan stå emot en tryckvåg utan skador och splitter.
- Trä har inte varit aktuellt i sprängskyddade konstruktioner tidigare, eftersom det helt enkelt har flisats sönder. Det här är en banbrytande framgång som öppnar för helt nya möjligheter inom säkert byggande," säger Ulf Isaksson, vd för Keep the company.
Därmed kan trä bli aktuellt även i byggnader med höga säkerhetskrav.
– Att kunna erbjuda sprängsäkra träfönster förändrar spelplanen. Det ger arkitekter, fastighetsägare och byggaktörer ännu ett alternativ där säkerhet, design och kostnadseffektivitet kan gå hand i hand, säger Ulf Isaksson.