Nytt projekt ska snabba på industriomställningen
Projektet Energiomställning - för ökad konkurrenskraft (E-FEKT), riktar sig främst till företag inom livsmedelsförädling. Syftet är att bidra till ökad energieffektivitet, minskad klimatpåverkan och stärkt konkurrenskraft i regionen. Projektet vill motverka den långsiktiga nedgången i länets livsmedelsproduktion genom att skapa bättre förutsättningar för en hållbar och lokal livsmedelskedja med högre självförsörjningsgrad i Norrbotten.
Inom projektet kommer små- och medelstora företag i Norrbotten att erbjudas skräddarsytt stöd och kompetenshöjning med fokus på energi, hållbara transporter och klimat.
– E-FEKT är en unik möjlighet att kombinera stöttning med en långsiktig vision om hållbarhet. Det handlar inte bara om att komma igång med sin energiomställning, utan också att skapa en varaktig förändring i sättet att tänka och agera, säger Jörgen Nilsson, vd på Energikontor Norr.
Energikontor Norrr är projektägare och IUC Norr är projektpartner. Projektet finansieras av Tillväxtverket och Region Norrbotten. Det startar i februari 2025 och pågår i 40 månader.
Energikontor Norr ägs av Region Norrbotten och länets kommuner. IUC Norr är ett regionalt utvecklingsbolag som ägs av 120 industriföretag och organisationer i Norrbotten och Västerbotten. Verksamheten finansieras till största delen av offentliga medel, från bland annat Region Norrbotten.