Noah expanderar till Västerbotten
Noah startade 2021 och finns nu, förutom i en webshop, på Coop- och Icabutiker i Norrbotten. Nu expanderar verksamheten söderut. Konceptet är nyligen lanserat på Ica Kvantum i Skellefteå.
- Vi är otroligt stolta att nu ta Noah till Västerbotten som har en fantastisk kultur av mathantverk. Vi har sett att affärsmodellen och konceptet fungerar och är nu redo att ta nästa steg! Fokus på utbudet kommer ligga på västerbottniska produkter men med inslag från Norrbotten och så småningom även från både Västernorrland och Jämtland, säger Ann Liljeholm, operativt ansvarig.
I samband med expansionen anställer bolaget Filip Edde Martinsson som operativt ansvarig samt Mariah Johansson på deltid för att sköta butiksdriften.
Genom Noah kan småskaliga, lokala producenter av livsmedel, exponeras och säljas i de stora kedjornas butiker under varumärket Noah - Lokal mat. Producenterna får ut sina produkter på marknaden och kunderna kan lättare hitta och välja lokalproducerad mat. På det sättet vill Noah underlätta för konsumenterna att stötta en levande landsbygd, lokala bönder, biologisk mångfald och ökad självförsörjningsgrad i regionen.