Enerco köper NTT i Gällivare
NTT blir en del av Enercos affärsområde underhåll och montage. Förvärvet är en del av Enercos expansion i Norrbotten och Malmfälten. Den nuvarande ledningen för NTT blir kvar i verksamheten och som delägare.
- Vi har hittat rätt partner att liera oss med, vi ser det som en styrka för NTT att vi får Enerco med oss framåt. Samgåendet ger oss högre leveranskapacitet och tillgång till koncernens strukturer och stödresurser. Det gör att vi kan vidga vår kundkrets, konkurrera om större affärer och ta oss an mer omfattande jobb. Det gör också att vår attraktionskraft som arbetsgivare blir hög, säger NTTs vd, Mikael Lindgren.
Enerco Group AB bildades 2015. Koncernen servar svensk industri med teknik- och underhållstjänster. Koncernen har cirka 1.000 medarbetare på 25 orter. Huvudkontoret finns i Hofors i Gästrikland.
Koncernen har de senaste åren gjort flera förvärv i Norrbotten. I fjol köpte man industrisaneringsföretaget Sisab i Luleå och Piteåförtaget Nosab, Norrbottens olje- och slamsugning i Piteå AB. Året före köpte Enerco Group Piteåföretaget IBS, Industri och byggservice.
Peter Kieri och Nicklas Larsson från Svensk Företagsförmedling har medverkat i transaktionen, liksom man gjorde i fjolårets affär mellan Enerco och Sisab.