Framtidstron sviktar i Norrbotten
Det framgår av arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringslivs senaste konjunkturrapport.
Många av företagen i Norrbotten uttrycker oro för framtida försäljning och investeringar. Framtidssynen ligger under det historiska genomsnittet i länet.
- Den tidigare optimismen som präglat länets företagare delvis som en följd av stora investeringar har börjat avta, vilket är ett illavarslande tecken, säger Hans Andersson, regionchef på Svenskt Näringsliv i Norrbotten.
För hela Sverige förutspås en svag BNP-tillväxt de närmaste åren – 0,7 procent 2024, 1,9 procent 2025 och 2,8 procent 2026. Den ekonomiska osäkerheten påverkar företag på alla nivåer, men de regionala skillnaderna är stora.
- Den globala osäkerheten med geopolitiska konflikter och ekonomiska kriser i flera viktiga handelspartnerländer försvårar ytterligare. En ansvarsfull avtalsrörelse och långsiktiga reformer är avgörande för att säkra både jobb och konkurrenskraft i vår region, säger Hans Andersson.
Konjunkturbarometern bygger på svar från drygt 200 företag i Norrbotten.