Nyab tecknar två kontrakt med Svenska kraftnät
Det ena är ett tilläggskontrakt gällande Aurora Line, den nya kraftledningen mellan Sverige och Finland som ska öka överföringskapaciteten, förbättra leveranssäkerheten och möjliggöra en ökning av förnybar energiproduktion i Norden och Baltikum. Det första kontraktet tecknades i slutet av 2022, och arbetet har pågått sedan början av 2023 med planering och projektering.
Det tecknade tilläggskontraktet gäller för projektets första fas av växelströmsledningen mellan Dockasberg och Risudden. Det signerade tilläggskontraktet är av förberedande art och avser bland annat tids-, och leveranskritiska inköp inför kommande fas två.
Nyab och Svenska kraftnät har dessutom i dagarna ingått ett mindre avtal om utförande av markentreprenad vid stationsförnyelse i Messaure där en ny 400 kilovolts station ska uppföras.
Svenska kraftnät håller tillsammans med sin finska motsvarighet Fingrid Oyj på att bygga en ny 400 kilovolts kraftledning från Pyhänselkä i Muhos, via Keminmaa, till Messaure på den svenska sidan gränsen. Aurora Line ska vara klar under 2025. Den nya ledningen ökar handelskapaciteten mellan Sverige och Finland med cirka 700 megawatt när den är klar.