Wibax ska gör miljardinvestering i grön vattenkemi

Piteå Piteåföretaget Wibax planerar en miljardinvestering i grön vattenkemi i Skelleftehamn.

I anslutning till Wibax terminaler i Skelleftehamn ska man bygga en anläggning för produktion av produkter som renar vatten. Enligt planen skapas ett 50-tal nya jobb. Investeringen är en fortsättning på den lansering man gjorde nyligen av Wial-G, en produkt som renar dricksvatten.

- Det här är en 20 gånger större investering än den vi gjorde med Wial-G och skulle innebära att vi kan ta fram produkter som är ännu mer efterfrågade. Både av kunder som är i behov av vattenkemi men även basindustrin som papper- och massabranschen, gruvnäringen och batteriindustrin, säger Jonas Wiklund, vd på Wibax.

Idag finns det bara två tillverkare av liknande produkter i Sverige. Att Wibax gör investeringen i Skelleftehamn beror på de stora industrisatsningar som görs i norra Sverige.

- Mer människor och fler industrier innebär större behov av vattenrening. Med en osäker omvärld måste vi dessutom se till att kunna försörja Sverige på ett säkert sätt över tid, säger Jonas Wiklund.