Josefine Wihlzon ansvarig för näringslivsklimatet
Den nya avdelningen heter Näringsliv och omvärld.
– Luleå kommun behöver ta stora kliv för att möjliggöra den gröna omställningen i norr. Ett av de absolut mest prioriterade områdena är att förbättra näringslivsklimatet i kommunen samt att stärka omvärldsrelationerna. Vi behöver även öka takten i den externa finansieringen av kommande stora satsningar, säger Anna Lindh Wikblad, kommundirektör.
Den nya avdelningen ska samordna kommunens internationella arbete, arbeta med påverkansarbete, förbättra näringslivsklimatet, och samverka med regionala tillväxtaktörer.
Josefine Wihlzon är utbildad civilekonom. Hon har arbetat som chef inom kommunen i fem år, de tre senaste åren som inköpschef.
– Samarbeten kommer att vara avgörande för att vi ska nå våra mål. Med såväl externa aktörer som med andra kommunala verksamheter och bolag, inte minst med Luleå Business Region, säger Josefine Wihlzon.
Hon börjar sin nya tjänst den 1 augusti. Daniel Granlund blir tillförordnad inköpschef. Rekrytering av ny inköpschef påbörjas inom kort.