IUC Norrs vd lämnar
Under hennes tid har IUC Norr växt och samtidigt ökat lönsamheten. Nu är antalet medarbetare 14 på tre orter: Luleå, Skellefteå och Umeå.
- Under Åsas ledning har projektportföljen haft en bra utveckling, vilket är en fin värdemätare på de små och stora företagens efterfrågan av IUC:s kompetens och verktygslåda. Åsa har på ett starkt sätt varit med och byggt IUC Norrs varumärke både regionalt och nationellt, säger Göran Carlsson, ordförande.
Vad Åsa Tjärnberg ska göra härnäst är inte kommunicerat.
- Det har varit mycket spännande år med IUC Norr. Responsen för det vi har gjort från våra företag har gett kraften att ständigt utveckla våra erbjudanden. Nu är det dags för en ny röst att leda bolaget på sin fortsatta resa och för mig är det ett bra läge att gå vidare mot nya utmaningar, säger Åsa Tjärnberg.
IUC Norr är ett regionalt utvecklingsbolag för industrin i norra Sverige som ägs av 120 delägarföretag i Norrbotten och Västerbotten. Verksamheten finansieras till största delen av offentliga medel från Region Norrbotten, Region Västerbotten och kommunerna i de två nordligaste länen, och från EU:s strukturfonder. Det sker också nationell finansiering genom uppdrag från Tillväxtverket och Vinnova.