H2 Green Steel tecknar flera stora avtal
Under tisdagen blev det offentligt att H2 Green Steel ska leverera grönt stål till Scanias lastbilstillverkning.
– Med den här första ordern från vår strategiska partner H2 Green Steel fortsätter vi minska klimatpåverkan från vår leverantörskedja, säger Anders Williamsson ansvarig för Forskning & Utveckling och Inköp på Scania.
En lastbil består av cirka fyra ton stål. Därför har företaget en stor möjlighet att minska sin klimatpåverkan genom att övergå till grönt stål. Vilket man åtagit sig att göra som partner i First Movers Coalition, där företag åtar sig att använda sin köpkraft för att skala upp teknologier som är avgörande för klimatomställningen.
– Scania har varit ett stort stöd för oss från dag ett. Inte bara genom att synliggöra potentialen för grönt stål, utan också som en tidig investerare. Deras stöd och partnerskap i att skapa vårt erbjudande har bidragit stort till våra go-to-market-strategier, säger Mark Bula, markndschef på H2 Green Steel.
aH2 Green Steels vd Henrik Henriksson kom till H2 Green Steel från arbetet som vd för Scania. H2 Green Steels konkurrent inom grönt stål, SSAB, har tecknat samarbetsavtal med Scanias konkurrent Volvo.
Det här är bara det senaste i en lång rad kundavtal som H2 Green Steel tecknat den senaste tiden: Scania, Mercedes-Benz, Marcegaglia, Thyssenkrupp Nucera, BMW, Bilstein Group, BE Group, Cargill, SPM Midlands, Adient och ZF.
H2 Green Steel har redan tecknat kundkontrakt för en stor del av produktionen i den första fasen där man i slutet av 2025 ska producera 2,5 miljoner ton fossilfritt stål per år. Efter det senast tecknade kontraktet med ZF har H2 Green Steel bindande avtal för cirka 40 procent av produktionen i den första fasen, eller cirka en miljon ton stål.