ABB och LTU skriver samverkansavtal
Enligt parterna ska samarbetet bidra till att utveckla norra Sveriges konkurrenskraft. Samarbetet ska fokusera på forskning, kompetensförsörjning, utveckling av utbildningar och delad kunskap. ABB planerar att erbjuda föreläsningar, sommarjobb och examensjobb för studenter på Luleå tekniska universitet.
- Det känns viktigt att nu kunna bredda och fördjupa vårt givande samarbete med ABB. Den gröna omställningen i norr ställer stora krav på samverkan mellan industrin och akademi inom utbildning och forskning, och här har både Luleå tekniska universitetet och ABB en viktig roll att fylla, säger Birgitta Bergvall-Kåreborn, rektor vid Luleå tekniska universitet.
I och med samarbetet får LTU en partner med 105.000 medarbetare i 100 länder och kunder inom processindustri och gruvindustri där digitalisering är ett viktigt utvecklingsområde.
- ABB är ett globalt företag som satsar på att finnas nära våra kunder, leverantörer och samarbetspartners. Vi ser nu en stor ökning av industrisatsningar med global betydelse i norra Sverige, där Luleå tekniska universitet har en viktig roll. Tillsammans kan vi hitta möjligheter för att samverka kring kompetensförsörjning och forskning som bidrar till ett mer hållbart samhälle med smartare och resurseffektivare lösningar, säger Mikael Dahlgren, forskningschef för ABB Sverige.
- Luleå tekniska universitet spelar en mycket viktig roll i norra Sverige när det kommer till kompetensförsörjning. Vi på ABB behöver alltid duktiga medarbetare för att möjliggöra den gröna omställningen som sker just nu här i norr och vi ser fram emot ett gott samarbete, säger Erik Bohman, som är affärsområdeschef för ABB Motion norra Sverige, som ska leda universitetssamarbetet från ABB:s sida.
För LTU är det nya avtalet ännu ett steg i forskningssamarbetet med näringslivet. Förutom ABB samarbetar man med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB och SKF.