BDX planerar bygga brikettfabrik på Hertsöfältet
Fabriken ska ligga i Luleå industripark, intill den tomt där Talga bygger en fabrik för tillverkning av batterianoder. Den nya brikettfabriken ska ersätta den fabrik BDX i dag driver på Svartön, och som måste rivas som en följd av SSAB:s omställning.
Enligt planerna ska byggnaden få en yta på 15.000 kvadratmeter, och rymma brikettfabrik, kontorsbyggnad, omklädningsrum, verkstad och garage.
- Vi kan konstatera att fler och fler verksamheter börjar etablera sig på Herstsöfältet vilket känns riktigt bra, säger Fredrik Hansson (S), kommunstyrelsens vice ordförande, i ett pressmeddelande.
Brikettproduktionen är en del av järnverkets produktionskedja i dag, men kommer att spela en viktig roll även efter omställningen till fossilfri stålproduktion.