Serafim Finans satsar i norr

Luleå Serafim Finans håller på att etablera sig i norra Sverige. Nyligen öppnade man kontor i Skellefteå och nu rekryterar företaget fler medarbetare.

Evelina Stenvall har nyligen rekryterats till Skellefteåkontoret för att leda satsningen i norra Sverige.

– Jag ser väldigt mycket fram emot att vara en del av den här resan tillsammans med Serafim Finans och att få fortsätta driva satsningen i norr. Här tror jag att det finns en stor potential och utrymme att växa och hjälpa våra kunder att utvecklas, säger Evelina Stenvall.

Evelina Stenvall kommer närmast från SEB där hon arbetade som portföljförvaltare med fokus på hållbara investeringar på de globala aktiemarknaderna. 

För att kunna växa på marknaden i norr vill Serafim Finans utöka satsningen och kapaciteten ytterligare. Därför söker och rekryterar man fler kollegor till kontoret i Skellefteå.

Bakgrunden till Serafim Finans planer  är den kraftiga tillväxt som Norrlands näringsliv står inför och de gröna omställningarna som är planerade med stora investeringar. Det ökar behovet av att lyfta finansieringsfrågan med rådgivare.