Polarbröd med i nytt projekt för hållbarhet

Älvsbyn Polarbröd är med i ett nytt projekt för ökad hållbarhet i industriell brödproduktion.

I ett treårigt projekt ska Polarbröd samarbeta med Prediktera, SLU och Umeå universitet. Det går ut på att med hjälp av ny teknik inom bageribranschen producera med bästa möjliga kvalitet och minimalt spill.

Projektet ”Ökad hållbarhet i industriell brödproduktion med hyperspektral NIR bildanalys” drivs inom strategiska innovationsprogrammet Processindustriell IT och Automation, som är en gemensam satsning av Vinnova, Formas och Energimyndigheten.

”Hyperspektral NIR bildanalys” är en teknik som gör det möjligt att i realtid få information om brödet, och därmed kunna styra bakningsprocessen för att få så bra kvalitet som möjligt, och så lite spill som möjligt.

- Livsmedelsindustrin behöver säkra en hållbar produktion samtidigt som vi bevarar vår höga kvalitet. Här vill vi spela en stor och aktiv roll. Vår ambition är att ha bagerier i världsklass och vi har djärva mål till 2032 då verksamheten ska vara 100 procent cirkulär. Det här projektet är en viktig pusselbit på vägen mot målet och ambitionen är att kunna implementera tekniken i våra bagerier framöver, säger Mirjam Ros Eldborn, projektledare och kvalitetsingenjör på Polarbröd.

Prediktera är ett Umeåföetag som har utvecklat en mjukvara för en ny kamerateknik som kallas för kemisk bildanalys. Med hjälp av den kan företag se egenskaper och kvaliteten på sina produkter och material i realtid, direkt i sina processer.