Norrbotten enda länet där nyföretagandet ökar
Det visar statistik från Bolagsverket som ekonomiföretaget Visma presenterar.
Det startades 158 nya företag i Norrbotten under september, mot 153 i fjol. En blygsam ökning på tre procent, men Norrbotten sticker ut jämfört med andra län, som alla minskar nyföretagandet i september.
Västerbotten minskade med 34 procent och snittet för hela landet är en minskning med 25 procent.
Sedan årsskiftet har det startat 1.078 nya företag i Norrbotten, en ökning med 14 procent jämfört med samma period i fjol då 945 företag startade.
I hela landet har nyföretagandet istället minskat under årets första nio månader, med en nedgång på omkring 3,5 procent jämfört med motsvarande period i fjol. I bakgrunden finns de kraftiga räntehöjningarna och höga priser på energi och drivmedel som drabbar många småföretagare.
– Det är allvar nu. Vi vet att kriser också kan skapa nya möjligheter för kreativa entreprenörer – den kraften måste Sverige ta vara på för att vända utvecklingen, säger Boo Gunnarson, företagarexpert på Visma Spcs.
I statistiken ingår aktiebolag, kommanditbolag, handelsbolag och enskilda firmor.