H2 Green Steels miljöprövning försenas
H2 Green Steel hade hoppats på huvudförhandling i Mark- och miljödomstolen före jul, för att få driftstillstånd för att sätta igång bygget av anläggningen i januari.
Nu har domstolen meddelat bolaget att man inte hinner hålla huvudförhandling förrän tidigast under andra halvan i april.
H2 Green Steel kan varken sätta igång byggnationer eller säkra finansiering förrän det finns ett miljötillstånd. Fyra månaders försening av miljöprövningen kan innebära problem med att klara den snäva tidsplanen för att starta produktionen under 2025. Men företaget hoppas ändå kunna hålla tidsplanen.
"Det vi kan konstatera är att den tillåtlighetsdom som domstolen meddelade i somras innebär att vi redan är igång med markarbeten på vår site, så vi bedömer ändå att vår beräknade produktionsstart är opåverkad av det här senaste beskedet", skriver Karin Hallstan, H2 Green Steels presschef, till Dagens Industri.
I juli meddelade Mark- och miljödomstolen en byggnadsdom som gjorde det möjligt för företaget att börja med markarbeten redan i somras.