Jenny Gotthardsson blev Årets Fe

Luleå Jenny Gotthardsson, områdeschef för Boliden i Garpenberg, blev Årets Fe. Hon utsågs bland kvinnorna på 40 över 40-listan. På listan var det tio kvinnor verksamma i Norrbotten, och inte sju som Affärer i norr felaktigt uppgav i gårdagens nyhetsbrev. Ny, uppdaterad lista finns här.

Jenny Gotthardsson tilldelas utmärkelsen Årets Fe 2022. Utmärkelsen går till en kvinna inom gruv- och stålindustrin som gjort särskilda insatser i eller för industrierna under sin karriär.

Fe är beteckningen för järn i det periodiska systemet och bakom utmärkelsen står arbetsgivarorganisationen Industriarbetsgivarna, branschorganisationerna Jernkontoret och Swemin, och nätverken Metallkvinnor och Women in Mining Sweden.

Vinnaren utsågs bland de nominerade kvinnorna på 40 över 40-listan. På den listan var tio kvinnor verksamma i Norrbotten med, och inte sju som vi skrev igår. De här tio kvinnorna är med på listan:

Johanna Alatalo, senior processingenjör på Mining & Metal, Afry

Åsa Allan, vice vd Kaunis Iron

Maria Bengtsson, senior engineer, LKAB Wassara AB

Maria Berge Johansson, terminalarbetare och jämställdhetsansvarig Gruvtolvan, LKAB

Linda Bjurholt, nuvarande miljöchef, blivande logistikchef, LKAB

Jenny Greberg, program director, Swedish Mining Innovation, LTU

Pia Lindström, hållbarhetsdirektör, LKAB

Maria Lundgren, senior forskare, Swerim

Monika Sammelin, områdeschef Malmberget, LKAB

Anna Tyni, vd Copperstone

Hela listan finns här: https://via.tt.se/data/attachments/00710/3d2fa4cd-48a3-4f97-843e-d0da1034979f.pdf