Kompetenscenter för grön vätgas i Boden
Bakgrunden är H2 Green Steels planer på att bygga världens största vätgasanläggning i Boden. Vätgas finns med i planerna även för andra satsningar inom grön energi och industri, till exempel Hybrit-projektet som drivs av LKAB, SSAB och Vattenfall.
Därför startar Yrkesakademin och Boden Business Park ett kompetenscenter för grön vätgas. Yrkesakademin har beviljats 1,9 miljoner kronor från EU:s socialfond som ska gå till projektet Grön omställning. Målsättningen är att kunna erbjuda kompetensutvecklingsinsatser inom grön vätgas till tekniker, operatörer, produktions- och logistikpersonal. Insatser som riskerar att ha blivit eftersatta under pandemin.
- Vi strävar alltid mot att jobba tillsammans med de bästa i branschen och här får vi en möjlighet att göra just det. Yrkesakademin ger oss förutsättningar att erbjuda utbildningar där vi kan skapa en förståelse för vätgasen så att den blir lika naturlig som el och fjärrvärme är i dag, säger Thomas Fägerman, vd på Bodens Business Park.
Utbildningen blir digital, för att bli tillgänglig för fler. Med som samarbetspartner finns också Luleå Business Region.