Eldrivna betongpumpar på väg

Luleå Swerock har investerat i tolv nya eldrivna betongpumpar. Två ska till Finland och tio ska användas på byggarbetsplatser i Sverige, bland annat i Norrbotten.

- Vi utvecklar ständigt nya lösningar för att producera och leverera betong med minskad klimatpåverkan. Vi har precis lagt ytterligare en bit i betongpusslet. Från och med nu kan vi erbjuda marknaden en betydlig mer klimatsmart affär när det kommer till betong, säger Mats Norberg, vd Swerock Norden.

Förutom att betongpumparna minskar utsläppen av koldioxid så är de också mycket tystare när de är igång, vilket förbättrar arbetsmiljön på byggarbetsplatserna.

De nya pumparna är hybrider. De kör på biobränsle, HVO, fram till arbetsplatsen och kopplas sedan in med hjälp av ett 125 amperes uttag för att drivas helt och hållet på el.

Hybridpumparna har utvecklats tillsammans med PM Nordic och är tillverkade av det tyska företaget Putzmeister.

Swerock är en av landets största leverantörer av material och tjänster till bygg- och anläggningsbranschen.