Konkurserna ökar i Norrbotten

Luleå Konkurserna ökade i Norrbotten under maj månad.

Det visar statistik från Bolagsverket som kreditupplysningsföretaget Creditsafe presenterar.

Under maj gick 8 aktiebolag i Norrbotten i konkurs. I maj i fjol var det 5 företag. Hittills i år har 42 aktiebolag gått i konkurs i länet. Samma period i fjol var det 37 företag. Det innebär en ökning med 14 procent under årets fem första månader.

Det innebär att Norrbotten haft en sämre utveckling än riket i sin helhet. I maj gick 523 aktiebolag i konkurs i Sverige, vilket är en minskning med en procent jämfört med maj i fjol då det var 526 konkurser. Sedan årsskiftet har 2.235 aktiebolag gått i konkurs, en minskning med 9 procent från 2.455 samma period i fjol.

- Innan sommaren brukar många företag kasta in handduken. Den trenden ser vi även nu, men inte alls i närheten av de nivåerna som vi sett senaste åren. Trots en orolig omvärld fortsätter konkurserna istället att minska, säger Henrik Jacobsson, vd på Creditsafe i en kommentar till rikssiffrorna.