Trickle öppnar kontor i Luleå
Det nya kontoret är en del i en satsning på hela Norden. Samtidigt öppnar man kontor också i Oslo och Helsingfors.
Till det nya kontoret i Luleå har man anställt Oskar Lindgren, som närmast varit digital strateg på Brightnest.
- Luleå känns givet i sammanhanget och vi ser att det finns ett stort behov av att växla upp digital distribution, säger Oskar Lindgren.
Trickle arbetar tätt ihop med kommunikationsbyrån Oh My och samarbetar med byrågruppen People People People.
- Vi startade Trickle som en avdelning på Oh My och det har bidragit till att vi alltid blickat norrut. När vi nu har möjligheten att träffas igen, både med kollegor och kunder, kändes timingen helt rätt, inte minst med Oskar vid rodret, säger Ludvig Olsson, vd på Trickle.
Det nya kontoret i Luleå ligger på Trädgårdsgatan, där Trickle delar kontor med Oh My. Förutom Oskar Lindgren rekryterar byrån med siktet inställt på att vara fem personer i Luleå före årets slut.
I Oslo har tre personer anställts och i Helsingfors en medarbetare.