Wästbygg förvärvar Rekab Entreprenad
Rekab har 175 anställda och beskrivs som ett av de ledande byggföretagen i norra Sverige, med kontor i Umeå, Sundsvall, Örnsköldsvik, Skellefteå och Luleå.
Företaget bygger samhällsfastigheter som skolor och sjukhus, och bostäder och kommersiella lokaler. Omsättningen ligger på cirka en miljard kronor.
– Det händer mycket i Norrland just nu. Vi ser att många större industriaktörer etablerar sig där, vilket medför goda affärsmöjligheter. Vårt dotterbolag Logistic Contractor, som är specialister på logistik- och industrifastigheter, har under de senaste åren verkat i Skellefteå genom uppdraget att uppföra de fyra första byggnaderna i Northvoltprojektet, säger Jörgen Andersson, vd och koncernchef för Wästbygg Gruppen.
Rekab Entreprenad kommer att behålla sitt bolagsnamn och drivas som ett systerbolag inom Wästbygg Gruppen tillsammans med Wästbygg AB och Logistic Contractor AB. Rekab Entreprenads vd, Anton Johansson, kommer att ta plats i Wästbygg Gruppens koncernledning.
– Vi ser fram emot ett fortsätta växa i Norrland tillsammans med Wästbygg. Att ha ett börsnoterat bolag som ägare känns tryggt. Min känsla är att vi delar samma grundläggande värderingar och att vi kommer att kunna dra nytta av varandras styrkor på ett bra sätt, säger Anton Johansson, vd på Rekab Entreprenad.