LKAB satsar 80 miljoner kronor på gruvforskning
Satsningen som totalt innefattar 80 miljoner kronor och tio forskningsuppdrag pågår fram till 2024 Arbetet sker i nära samverkan med LKAB:s anställda.
— Initiativet stöder vår strategi att sätta en ny världsstandard för gruvbrytning. Forskningsresultaten kommer att delas fritt som så kallad ”open source” med våra partners ABB, Combitech, Epiroc och Sandvik och på sikt även med andra företag, säger Jordi Puig, avdelningschef för gruvteknik på LKAB.
Diskussioner förs också med fler universitet, enligt ett pressmeddelande från LKAB.
— Sedan starten av Luleå tekniska universitet och speciellt de senaste årtiondena, har LKAB varit vår starkaste samarbetspartner. Vi är mycket glada att vi har fått förnyat förtroende att hjälpa till i den gröna omställningen som LKAB inlett. Detta ligger också i linje med universitets strategi för en framtida autonom, effektiv och hållbar gruvbrytning. Vi ser fram emot ett framgångsrikt forskningssamarbete, säger Daniel Johansson, professor och tillförordnad ämnesföreträdare i gruv- och berganläggningsteknik vid Luleå tekniska universitet.
Uppdragen omfattar enligt LKAB främst områden som underjordstransporter och energieffektivitet, men även riskhantering för ökad säkerhetsmedvetenhet.
— Att öka säkerheten och sänka koldioxidutsläppen, men också öka produktiviteten i våra gruvor är oerhört viktigt för att LKAB ska kunna fortsätta leverera klimateffektiva järnmalmsprodukter. Den här satsningen är ett steg av många som hjälper oss att nå våra mål, säger Jordi Puig, avdelningschef för gruvteknik på LKAB.