Ångbryggeriet och Coop samarbetar om middagspåsar

Piteå Coop Norrbotten har skrivit samarbetsavtal med Restaurang Ångbryggeriet för leverans av middagspåsar till Stora Coop i Piteå.

Samarbetet ansluter till en växande trend senaste åren där restauranger och dagligvaruhandeln erbjuder kunderna middagspåsar med mat som lagas i hemmet.

-Coop Norrbotten vill gärna testa sälja middagspåsar via våra butiker, det blir enklare för våra kunder som kan köpa färdigpackade middagspåsar samtidigt som de handlar sina vanliga livsmedel, säger Helene Ljungstedt, marknadschef på Coop Norrbotten.

Restaurang Ångbryggeriet har redan sedan en tid sålt middagspåsar direkt från restaurangen.

- Många har hört av sig till oss och frågat när vi ska börja sälja våra helpåsar igen efter sommaruppehållet. Vi är väldigt glada över att samarbeta med Coop Norrbotten och på detta sätt nå ut till fler Pitebor med helgpåsar. Påsarna kommer att innehålla förrätt och varmrätt och kan anpassas efter gluten- och laktosintolerans, säger Mari Wigren, kock och ägare av Restaurang Ångbryggeriet.