Nyab vinner uppdrag i tunnelbanan
Nyab har fått tre nya uppdrag.
Det kinesiska företaget CRTG, China Railway Tunnel Group, har kontrakterat Nyab för att bygga asfalterade vägar i arbetstunnlarna vid bygget av den nya tunnelbanan till Nacka.
Håbo kommun tilldelar Nyab va- och gatuarbeten i projektet Björkvallen Idrottsvägen, med ett kontraktsvärde på 12,5 miljoner kronor, och Norrtälje Vatten & Avfall tilldelar Nyab uppdraget att bygga en ny kaj i Kapellskär, med ett kontraktsvärde på cirka 10 miljoner kronor.
- Väldigt intressanta och för oss passande projekt, alltifrån underjordsarbeten och kajbyggnationer. Det är projekt som både matchar vår bredd och vår spets. Vi har en fortsatt god tillväxt i Stockholmsområdet med en dryg fördubbling av omsättningen för 2021, jämfört med uppstartsåret 2020 och vi landar nu på cirka 240 miljoner kronor. Med vår nu inneliggande orderstock ser vi nära på ytterligare en fördubbling av omsättningen under 2022 och det med fortsatt god lönsamhet, säger Johan Skoog, affärsområdeschef på Nyab Mälardalen.