Huuva hideaway bar får internationell uppmärksamhet

Övertorneå Baren i det gamla rengärdet i Liehittäjä lyfts fram, tillsammans med barer på Antarktis, Australien och i Nepal.

Det är bland annat tidningen Wine Enthusiast som i en artikel lyfter fram Huuva Hideaway Bar i Övertorneå. Baren samsas med andra "avlägset" belägna barer, bland annat på Vernadskij-stationen i Antarktis.

"Baren öppnade 2021, och har varken elektricitet eller rinnande vatten. Det finns plats för 12 gäster. Baren serverar alkoholfria cocktails och traditionell samisk mat i det fria. Men gäster kan ta med egen alkohol och spetsa drinkarna, om så önskas", skriver Wine Enthusiast.

– Fantastiskt att få hamna på den internationella bucketlistan! Utomhusbaren har just stängt för säsongen, sista gästerna avnjöt en höstlig varm blåbär-enbär-special mocktail i fredags. Men, tack vare internationell uppmärksamhet bokas det nu måltids-, natur- och dryckesupplevelser i ett huj för sommarsäsongen 2022, säger Pia Huuva, som driver verksamheten, i en kommentar.

Huuva hideaway erbjuder också bland annat boende.