El-Trion blev årets gasell i Norrbotten
Elektriska Trion Rovem grundades 2016 av Emil Yletyinen, Roger Öquist och Ove Johansson. Företaget är verksamt inom kraft, entreprenad och service.
Företaget fick snabbt ett stort antal kunder. Bland kunderna finns nu Polarbröd, Luleå Airport och Alcatraz. På 18 månader anställdes 18 medarbetare. Bolaget har idag 24 anställda.
Bolaget omsatte 58 miljoner kronor under 2020, och har 2017-2020 haft en tillväxt på 364 procent, vilket är den största tillväxten i Norrbotten. I januari 2020 gick Sture Lomakka in som fjärde ägare.
– Det har varit en gynnsam marknad, så där hade vi bra tajming som nystartade. Men det viktigaste för vår framgång är mixen av de tre segmenten som ger oss stor bredd. Entreprenad- och kraftjobb kan ha sina toppar och dalar, medan servicen rullar på i ett jämnare flöde, till exempel via ramavtal med fastighetsägare. Sedan gäller det att hålla vad man lovar och det är något vi håller hårt på, säger Emil Yletyinen.
Efter El-Trion ligger Mekaniska Construktioner Norrbotten, Luleå, Snells Entreprenad, Pajala, Ktltek, Arjepolog och Göran Eriksson Maskintjänst, Gällivare i gaselltoppen i Norrbotten.