Boliden får 66,8 miljoner kronor för elektrifiering

Rävliden Gruvbolaget beviljas medel inom industriklivet för att ta fram ett elektriskt produktionssystem för underjordsgruvor, skriver Energimyndigheten.

Investeringen planeras i Rävliden, som är en satellitfyndighet till Kristinebergsgruvan i Lycksele kommun. Energimyndigheten skriver att satsningen består av elektrifierade gruv- och entreprenadmaskiner och en lösning för ett el-trolleyassisterat trucktransportsystem. 

– Satsningen är viktig eftersom den kan accelerera utvecklingen av fossilfria gruvor och värdekedjor. I en fullskalig produktionsmiljö kommer ny kunskap och nya erfarenheter att byggas, som kan spridas vidare till andra företag och länder, säger Klara Helstad, chef för Energimyndighetens enhet Hållbar industri.

Elektrifiering av gruvmaskiner kan bland annat innebära mindre krav på ventilation i underjordsgruvan.

– Dagens beroende av fossila bränslen för transporter är den största utmaningen inom klimatområdet för underjordsgruvor. Det är naturligtvis väldigt speciellt för oss att teknikutvecklingen framåt leds av en gruva med en 90-årig historia, säger Peter Bergman, områdeschef Bolidenområdet.