Brödforskare i USA får Utstickarpriset

Älvsbyn The Breadlab vid Washington State University får Utstickarpriset.

The Breadlab skapar och odlar sädeslag som är bättre för människa och miljö än dagens sädesslag. Det handlar om varianter av vete, korn och råg. Kunskapen delas genom samarbeten med bagare, jordbrukare och alla som vill skapa hälsosamm mat.

Arbetet leds av Steve Jones, professor vid institutionen för Crop and Soil Sciences på Washington State University.

– Under de år vi har delat ut Utstickarpriset har det blivit tydligt att vi blir mest framgångsrika när vi jobbar tillsammans. The Breadlab visar vägen genom nära samarbete med bland annat bagare och jordbrukare, säger Karin Bodin, koncern-vd för Polarbröd.

Polarbröds Utstickarpriset delas ut för tionde gången. Med priset vill Polarbröd hylla modiga människor som går sin egen väg och gör skillnad i omställningen till en hållbar framtid.

Vinnaren är utsedd av en jury bestående av adjungerade professorn Johan Kuylenstierna, armbryterskan och miljökämpen Heidi Andersson, Bambuser-grundaren Måns Adler, Maja Frankel, generalsekreterare för Friends och Karin Bodin.

De tre finalisterna var, förutom The Breadlab, Ullförmedlingen som jobbar för att ta vara på den svenska ullen och minska svinnet, och Stockholm Resilience Center som forskar på hur människa och miljö kan leva långsiktigt tillsammans på ett hållbart sätt.