Anders Högström affärsutvecklare på LTU Business
Anders Högström är utbildad civilingenjör inom data- och reglerteknik. De senaste 20 åren har han arbetat med utveckling av industriella små och medelstora företag i norra Sverige inom ramen för IUC. Han har varit verksamhetsansvarig för IUC Electropolis/IUC Norrbotten.
– Min roll på LTU Business blir bland annat att tillsammans med Luleå tekniska universitet driva det multinationella projektet ”Arctic Building and Construction Competence Cluster” (AB3C). Målet för projektet är ett mer hållbart industriellt byggande på Nordkalotten. I projektet ingår förutom vi även industriföretag, universitet och institut i norra Finland och norra Norge, säger Anders Högström.
Bakgrunden till rekryteringen är utvecklingen i norra Sverige och planerna på stora industriinvestringar.
– På LTU Business kan jag vara med och utveckla industrin i norra Sverige tillsammans med Luleå tekniska universitet och de andra parterna i det regionala innovationssystemet. När de stora investeringarna nu görs i norra Sverige är det viktigt att vi har en hållbar samhällsbyggnadsprocess och att vi stimulerar utveckling i vårt eget näringsliv. För att lyckas med det måste vi samverka ännu mer och ännu bättre. Där hoppas jag kunna bidra med mycket, säger Anders Högström.