Ny restaurang på Storgatan
Bakom den nya restaurangen står Araf Abdollahzadeh och Fredrik Lundin. Aref Abdollahzadeh driver restaurangerna Panelen i Boden, Luleå och Piteå.
Lokalen i Ebeneserhuset har länge hyst restauranger. Under många år låg Roasters här och utvecklade en populär uteservering på Storgatan. I april 2018 fick restaurangen nya ägare och döptes om till Still Gastrobar. Pandemin och restriktionerna bidrog till att ägaren ansökte om konkurs i januari.
Enligt de nya ägarna ska det bli en restaurang i mellanskiktet mellan streetfood och det fina köket.
– Kocken & Company ska servera mat man vuxit upp med, i moderna miljöer, mitt i stan. Vi vill verkligen erbjuda en avslappnad miljö, en social hubb där man kan koppla av helt och fullt, skriver Aref Abdollahzadeh i ett mejl till Norr Media.