Norra Skog delar ut halv miljard till medlemmarna

Luleå Skogsägarföreningen Norra Skog delar ut en halv miljard kronor till medlemmarna. Det är det största utdelning skogsägarrörelsen i norra Sverige någonsin gjort.

- Det är med stor glädje som vi konstaterar att effekten av vår fusion redan under första året skapat högt värde för våra medlemmar och att vi kan planera för framtida vinstutdelningar. Det är verkligen ett bevis på att vi tillsammans är starkare än var och en för sig, säger Torgny Hardselius, ordförande för Norra Skog.

Föreningens vinstutdelning har två syften. Dels att premiera medlemmar som genom åren levererat till föreningen genom hög årlig avkastning på insatskapitalet, och dels att koppla vinstdelning till nya virkesleveranser med medlemmar som görs under 2021 eller kommande år.

Föreningens styrelse har fattat ett inriktningsbeslut om utdelningen. Det slutgiltiga beslutet kring vinstutdelningen tas vid föreningens stämma under maj månad 2022.

Norra Skog bildades för en tid sedan när de två skogsägarföreningarna Norrskog och Norra Skogsägarna slogs ihop till en förening med 27.000 medlemmar.