Hermelinen och Ericson & Hjelte blir partners
Syftet är att stärka båda företagens erbjudande till kunderna, genom att skapa en länk mellan företagshälsovård och organisationsutveckling.
– Samarbetet innebär att vi breddar våra erbjudanden och stärker relationerna till kunder som ser hur individers och organisationers välmående också skapar affärsmässiga resultat. Genom ett jämbördigt partnerskap, där vi respekterar varandras värderingar och de höga krav på kvalitet i uppdrag som vi båda utgår ifrån, kommer vi framöver kunna erbjuda ett ännu större värde för våra kunder, säger Lisa Morin, vice vd på Hermelinen.
Företagen skriver i ett gemensamt pressmeddelande att det inte är någon slump att partnerskapet tecknas just nu.
– De stora investeringar som görs i vår region skapar tillväxt, förändring och utmaningar på flera plan. Genom strategiska samarbeten som stöttar bolagens förmåga till långsiktigt hållbara lösningar, starka och innovativa ledare och friska, motiverade medarbetare så bidrar vi till att den viktiga omställningen som nu görs kan bli effektiv och lyckosam, säger Cecilia Hjelte, vd på Ericson & Hjelte.
Hermelinen är Norrlands största privata vård- och friskvårdsföretag. Företagsservice erbjuder företagshälsovård i Norrbotten och i övriga landet via rikstäckande nätverk.
Ericson & Hjelte är ett konsultföretag inom organisation och ledarskap, med basen i Luleå och uppdrag främst i Norrbotten. Bolaget verkar inom både privat och offentlig sektor.