Max grönaste varumärket för elfte året

Luleå Max utses till Sveriges grönaste varumärke för elfte året i rad.

Det är konsultföretaget Differ som varje år utser Sveriges grönaste varumärke bland Sveriges företag. För elfte året i rad vinner Max i kategorin snabbmat. Undersökningen är gjord med ett representativt urval av befolkningen.

- För att lyckas nå våra klimatmål, måste våra gröna alternativ vara minst lika goda som de vi baserar på svenskt kött. Och vi ser tydligt att vi landat rätt i den satsningen; sedan vi lanserade vår gröna meny har vi ökat försäljningen av gröna alternativ med 1100 procent och det känns fantastiskt att våra gäster uppskattar dem, säger Kaj Török, hållbarhetschef på Max.

På listan över samtliga 145 undersökta varumärken hamnar Max på plats 33 och närmaste burgarkedja är McDonalds – på plats 108.