Lindbäcks bygger 292 lägenheter i Stockholm

Haninge Lägenheterna ska börja byggas under första kvartalet och samtliga väntas stå klara sommaren 2023.

Lindbäcks bygg skriver i ett pressmeddelande att bolaget, i samarbete med Sunt boende, har tecknat ett avtal med företaget Willhem om att bygga 292 lägenheter i Vega i Haninge kommun. Lägenheterna är i storlekarna ettor till treor och finns i två hus.

– Man har byggt en ny pendeltågsstation och utvecklat hela området i Vega. Samtidigt är det naturskönt och nära till skogen, vilket gör att de boende får en härlig känsla av både stad och natur. Vi har genom hela projektet haft ett starkt hållbarhetsfokus och bygger energieffektiva hus där inte bara stommen utan även fasaderna är i trä. Husen är så energieffektiva att energiförbrukningen nära halveras jämfört med aktuella byggregler, säger David Jonsson, affärsområdeschef Mälardalen på Lindbäcks bygg.

– Det känns roligt att vi kan fortsätta växa i Stockholmsområdet genom förvärv av ett mycket fint nyproduktionsprojekt. Att köpa färdigutvecklade projekt är ett utmärkt komplement till den nyproduktion vi har i egen regi, säger Willhems vd Mikael Granath.