Få drönarkort i Norrbotten

Luleå Hittills har 283 drönarkort ufärdats i Norrbotten.

Enligt Transportstyrelsens beräkningar finns det betydligt fler drönare och drönarflygare i länet. 

Det innebär att många som har drönare ännu inte gått igenom prov och skaffat sig drönarkort. De nya reglerna som kräver drönarkort infördes vid årsskiftet.

-Det har varit en ganska mjuk start när det gäller antal personer som har tagit drönarkort eller operatörer som har registrerat sig. Troligen beror det på väder och säsong. Många väntar till varmare dagar för att flyga, säger Rémi Vesvre, ledningsstrateg på Transportstyrelsen. 

Varje person som flyger med drönare behöver ett drönarkort. Den som vill ta ett drönarkort måste få godkänt på ett prov. Det är grundläggande kunskap om drönarflygningens regler som behövs. Kostnaden för att ta ett drönarkort är några hundra kronor.

Majoriteten, närmare 50 procent i hela landet, av de som tagit drönarkort och registrerat sig som operatör är i åldern 40–59 år.