Detaljplan ska möjliggöra exploateringsavtal
Den nya detaljplanen innebär att det blir möjligt att bygga 90 lägenheter i upp till 15 våningar höga hus i kvarteret mellan Storgatan, Nygatan och Skeppsbrogatan där det nu bland annat ligger ett parkeringshus.
Detaljplanen ska möjliggöra ett exploateringsavtal med fastighetsbolaget Diös om att bygga bostäder, lokaler, kontor och parkeringar i kvarteret.
Planerna som presenterades för ett år sedan innebär restaurang och kommersiella lokaler i bottenplanet, och bostäder och kontor som byggs på den befintliga byggnaden.
- För oss är det här ett naturligt steg i Luleås fortsatta utveckling. Att förnya innehållet och konvertera parkeringshuset till något helt annat ligger i linje med vår strategi där vi bidrar till en levande stadskärna. Detta blir ett av Luleås mest attraktiva kvarter, sa Johan Lång, affärschef på Diös, när planerna presenterades.
Kommunsstyrelsen ska besluta om exploateringsavtalet.