Mer last testas på Malmbanan
Tonnaget på malmvagnarna höjs från 30 till 31 tons axellast för att se om det är möjligt med tyngre transporter i framtiden.
– Syftet med testerna är att se på vilka sträckor det behövs göras åtgärder för att i framtiden ytterligare kunna höja vikten på de vagnar som trafikerar banan och på så sätt få ett effektivare och mer miljövänligt transportsystem. Vi vill helt enkelt testa hur en högre axelvikt påverkar slitaget på bland annat räls och växlar. Testerna startar nu och vi kommer att utvärdera resultaten löpande, säger Staffan Ökvist, chef för underhåll vid Trafikverket region Norr.
Teststräckan är mellan Kiruna och Narvik. Sedan tidigare pågår tester på södra delen av Malmbanan, mellan Malmberget och Luleå.
I näringslivet finns en stor efterfrågan på ökad kapacitet längs Malmbanan. Inte minst från LKAB som vill öka produktionen de kommande åren. För LKAB är även några få procents ökning av kapaciteten viktig.
Om banan förstärks kan mer gods transporteras utan att antalet tåg ökar. Målet är att kunna köra med en axellast på 32,5 ton på hela Malmbanan.
– Genom att den maximala axellasten ökar kan vi teoretiskt lasta tågen fyra procent mer. På sikt ska axellasten ökas så vi kan lasta tio procent mer, utan att köra fler tåg. Vi planerar dessutom för en ännu större produktion som kommer att kräva dubbelspår. För oss utgör Malmbanan och den norska sträckningen Ofotbanen ett system, säger Jan Lundgren, logistikchef på LKAB och vd för LKAB Malmtrafik.
LKAB:s malmtåg består av 68 vagnar per sätt. Vagnarna har fyra hjulaxlar, vilket innebär att en ökning från 30 till 31 tons axellast ökar varje vagns kapacitet med fyra ton. Vilket blir 272 ton extra per tåg, samma sak som 2,7 fullastade vagnar mer per transport.