Capio väljer Curest för rehabilitering
Efter en lyckad testperiod har Capio Novakliniken beslutat att fortsätta erbjuda patienterna Curest VR-lösning (virtuell reality).
Med Curest VR kan patienten träna hemifrån med hjälp av ett par VR-glasögon med förinställda övningar. Det gör att den lilla kliniken kan hjälpa fler patienter samtidigt, något som tidigare varit svårt då det bara finns en fysioterapeut tillgänglig.
- Med Curest VR är det enklare för mig att följa varje patients framsteg eftersom var och en kan träna självständigt hemifrån. De får instruktioner och feedback direkt av programmet och jag kan följa upp på distans. Under testperioden har alla patienter i behov av förbättring av rörlighet blivit rörligare samtidigt som smärta minskade, säger Oliver Willnow, fysioterapeut på Capio Novakliniken.
Curest grundades i Luleå i fjol och har tagit fram ett virtuellt rehabprogram särskilt inriktat mot patienter som skadat huvud och nacke. Capio Novakliniken använder produkten bland annat för att rehabilitera whiplash, yrsel och migrän.
- Jag ser ett fortsatt stort behov av Curest, i synnerhet nu, när riskgrupper håller sig hemma och det råder nationella restriktioner för gym- och vårdlokaler. Det är glädjande att vår lösning kan stötta både stora och små vårdgivare. För Capio Novaklinken innebär det att de kan arbeta som en mycket större organisation än vad de egentligen är, och därmed hjälpa ännu fler personer i behov av vård, säger Emil Lilja, vd och grundare av Curest.
Curest är antaget till Arctic Business inkubatorsprogram.
Capio är en vårdkoncern med verksamhet från Umeå i norr till Ystad i söder, och en del av Ramsay Santé med 36.000 medarbetare i sex länder.