Grundare köper tillbaka byrå från Bonnier
Byråerna har ingått i Bonniers kommunikationskoncern Real Agency Group.
– Bonnier som ägare har inneburit stora fördelar, men när de meddelade att vi inte riktigt passade in i Bonniers portfölj växte tanken att det vore kul att få tillbaka entreprenörskänslan, säger Niclas Wikström, en av medgrundarna till Oh My.
De tidigare grundarna av Oh My och 13 ledare och chefer inom koncernen köper gemensamt verksamheten. Från Norrbotten ingår Frida Ågren, teamchef Oh My, och Markus Tiburzi, medgrundare Oh My.
– Ett medarbetarägt byrånätverk har många fördelar för både kunder och medarbetare. Enligt vår erfarenhet blir det ännu mer meningsfullt att jobba tillsammans när fler känner ägarskap, säger Niclas Wikström.
Hela koncernen omsatte under 2019 cirka 361 miljoner kronor. Oh My stod för 84,1 miljoner kronor och Helikopter för 15,4 miljoner kronor.
– Vi är väldigt stora i Norrland och här händer det ju mycket just nu, med allt från att hela stadsflytter och vindkraftsparker, till att en batterifabrik stor som Aleksandr Karelin byggs i Skellefteå. Det är en otroligt spännande region där vi har en stark position – en position som bara ska bli starkare i framtiden, säger Niclas Wikström.