Fler varsel under förra veckan
Förra veckan varslades enligt Arbetsförmedlingen 2.162 personer. Det är 1.753 fler än veckan dessförinnan. Sedan mars har 96.105 personer varslats.
– En förklaring till de högre varslen kan vara att semesterperioden är över och företag drar igång och ser över sin verksamhet. Osäkerheten är stor och de kommande veckorna kommer att visa hur krisen kommer att utvecklas, säger Annika Sundén, analyschef på Arbetsförmedlingen, i ett pressmeddelande.
Totalt i Sverige är nu 476.355 personer inskrivna som arbetslösa. Men antalet inskrivna minskar.
– Vi ser tecken på att ekonomin kommer igång, det är fler som lämnar Arbetsförmedlingen än som skriver in sig. De som snabbt kommer tillbaka i jobb är de som har en utbildning och redan är etablerade på arbetsmarknaden, säger Annika Sundén, analyschef på Arbetsförmedlingen.