Inlandsbanan börjar transportera norsk lax
Företagen har tecknat en avsiktsförklaring om en transportlösning som ska minska koldioxidavtrycket vid transporter av färsk fisk genom Sverige.
Satsningen möjliggör hållbara och snabba transporter av norsk sjömat genom halva Sverige. Enligt parterna tjänar alla på det: fiskeindustrin, konsumenterna och miljön. Nu sker sjömatstransporterna med flyg och lastbil genom Sverige.
- Vi är stolta över att genom samarbetet bidra till hållbar transportutveckling i Sverige och Norden. Vi söker nu svenska statens stöd i att upprusta Inlandsbanan och därmed möjliggöra för storskaliga gröna godstransporter på järnvägen, säger Inlandsbanans vd Peter Ekholm.
I ett uttalande säger Lars Fredrik Matinussen, kommunikationschef i Nordlaks-koncernen:
- Nordlaks strävar efter att leverera högkvalitativ fisk till en hälso- och klimatmedveten marknad, och engagerar oss också för att förbättra transporten av våra produkter till marknaden. Nordlaks har i många år nyttjat Ofotbanen och svensk järnväg för transport. Vi hejar på alla som vill bygga mer tågkapacitet, och ser på Inlandsbanan som en möjlighet för ökad regularitet och pålitlighet för järnvägstransport av våra produkter. Inlandsbanan kan bidra till att transporterna sker snabbt, grönt och felsäkert, vilket säkrar en trygg och hållbar sjömatskonsumtion för våra kunder.