Bastard burgers planerar 20 nya restauranger 2021

Sverige I fredags öppnade kedjan sin första restaurang i Västerås. Och fler nyöppningar planeras, skriver Besöksliv.

Med öppningen i Västerås har Bastard burgers invigt kedjans 40:e restaurang, skriver Besöksliv. I och med Coronapandemin minskade den planerade nyöppningstakten, men planen att expandera kraftigt ligger kvar.

– Målet är att öppna 20 nya enheter under 2021 varav 4 i Norge, säger Björn Havden, etableringschef på Bastard burgers till Besöksliv.

Ett antal av de nya restaurangerna ska öppna i Stockholm.

– Vi räknar med att öppna på Kungsholmen, Vasastan och på Östermalm nästa år, säger Björn Havden till Besöksliv.

Under 2021 planeras också nyöppningar i bland Oslo.

– Vi vill börja med Oslo och sedan gå vidare med upp till 35 enheter i Norge. I Skandinavien är det långsiktigt fokus på Norge och Finland, säger Björn Havden.