Stark industri men sämre för byggarna
Norrbotten är det Norrlandslän som har den svagaste konfidensindikatorn, eller framtidstron.
Byggbranschen i Norrbotten har försvagats under en längre tid. Även privata tjänstenäringar går svagt. Industrin däremot går relativt starkt med en ökande framtidstro.
Industrin märkte inte heller någon större svacka under våren. Det beror på en stark exportefterfrågan som drar upp framtidstron och företagen bedömer att den kommer att fortsätta.
- Det är lite överraskande att byggsektorn i Norrbotten har så svag konfidensindikator. Ser man närmare på siffrorna så är det förväntan på framtida orderstock som drar ned, säger Niklas Jonsson, vd på Norrlandsfonden.
Norrlandsbarometern baseras på data från Konjunkturinstitutets barometer för oktober. Den omfattar 2.400 företag i de fem Norrlandslänen. Konfidensindikatorn tas fram genom en enkät som mäter nuläget i näringslivet och ger en indikation på hur företagen ser på den närmaste framtiden.