Talga får bryta mer grafit

Kiruna Talga Resources har fått ja från länsstyrelsen för att provbryta ytterligare 25.000 ton grafit i Nunasvaara utanför Vittangi.

Provbrytningarna är en del av projektet där företaget ska bryta grafit i Vittangi och sedan använda grafiten som råmaterial i en fabrik i Luleå där man ska tillverka material till batterier.

- Denna grafitfyndighet är av absolut världsklass och av en sällan skådad kvalitet globalt sett, kanske den bästa någonsin. Vittangiprojektet har redan efter befintliga tester visat att det rör sig om de största och mest renodlade grafitfyndigheterna i Europa, sa Talgas koncernchef Mark Thompson till Affärer i norr i höstas.

Gruvbrytningen i Vittangi väntas behöva cirka 50 anställda. Den planerade fabriken i Luleå ska bli en verksamhet med cirka 70 anställda och miljardomsättning.