Norrmejerier samarbetar mot matsvinn
Det är ett initiativ till en nationell överenskommelse mellan ledande livsmedelsaktörer och berörda myndigheter med målet att halvera det globala matsvinnet till 2030.
– Det är bråttom att minska livsmedelssektorns klimatpåverkan. För att lyckas måste vi samarbeta och utbyta kunskap inom branschen. Då kan vi nå FN:s hållbarhetsmål om att halvera det globala matsvinnet till 2030, säger Norrmejeriers vd Anders Fredriksson.
Mycket av matsvinnet uppstår i glappet mellan de olika leden i livsmedelskedjan. Den nationella överenskommelsen, ”Samarbete för minskat matsvinn”, ska bidra till att halvera det globala matsvinnet till 2030 och minska förlusterna i hela kedjan. Förutom Norrmejerier har också bland andra Arla Foods, Sodexo, LRF, Naturvårdsverket, Livsmedelsverket och Näringsdepartementet anslutit sig till överenskommelsen.
Överenskommelsen för minskat matsvinn i livsmedelskedjan är ett avtal som koordineras av IVL Svenska Miljöinstitutet.