Handelsbanken stoppar Luleåföretags export
För att hindra penningtvätt har Handelsbanken svartlistat ett antal länder till vilka man inte genomför transaktioner. Vilket betyder att det varken går att skicka eller ta emot pengar från de länderna.
Luleåföretaget Index Braille exporterar till cirka 100 länder, till hälften av dem direkt, till hälften via annat land. Index Braille har 60 procent av världsmarknaden för punktskrivare. Handelsbankens svarta lista innebär att flera viktiga exportländer stängs för export. För Index Braille betyder det att man förlorar en sjättedel av sin försäljning.
- Jag har träffat min bankkontakt och bankens chef här i Luleå. De tycker det är tråkigt att de inte kan hjälpa mig, men de har inga möjligheter att påverka beslut från koncernledningen, säger Björn Löfstedt, ägare till Index Braille.
Bakom Handelsbankens agerande ligger krav från EU och Finansinspektionen på åtgärder för att hindra penningtvätt med hjälp av utlandsbetalningar. Björn Löfstedt ser nu tre alternativ:
- Det första är att välja en annan bank. Nu är det bara Handelsbanken som infört det här. Men det finns en risk för att de andra bankerna också får kalla fötter, säger Björn Löfstedt.
- Det andra alternativet är att gå via ett företag i utlandet, och det tredje alternativet är att sluta sälja till de länderna.
Förutom länderna som är på den svarta listan finns ett antal länder på en grå lista, där det går att få dispens. För de länderna har Björn Löfstedt sökt och fått dispens och därmed räddat en sjättedel av försäljningen. Men till länderna på svarta listan, där viktiga exportmarknader som Saudi-Arabien och Panama ingår, är det definitivt stopp för Index Braille.
- Jag känner företagen där som säljer och servar punktskrivare. Jag kan sätta mitt huvud på att de inte sysslar med sånt som penningtvätt. Men jag har inga möjligheter att gå in och kolla, säger Björn Löfstedt.
- Det här är förödande för svenskt näringsliv om vi inte kan exportera till stora områden.