Arbetsförmedlingen återstartar flera kontor
Det handlar om kontoren i Pajala, Jokkmokk, Storuman, Vilhelmina och Hammarstrand. Hammarstrand var tidigare tänkt att helt avvecklas medan de andra skulle bli kvar som lokaler för möten dit Arbetsförmedlingens personal skulle resa. Men nu blir de kvar med fast personal.
– Nu säkrar vi att kunder i region Nord får lite enklare att ta sig till bokade möten på kontor med fast stationerad personal. Det har visat sig att både avstånden och behovet av service kräver att vi har fast bemannade kontor på fler platser än vi tidigare planerat. Detta ger oss också bättre förutsättningar för samarbete med näringslivet, andra samarbetspartners och för kontakter med arbetsgivare, säger Christina Storm Wiklander, regionchef på Arbetsförmedlingen.
Även kontoren i Arvidsjaur, som var ett kontor att resa till, och Härnösand, som skulle avvecklas, ska vara fast bemannade med personal. Det beslutet tog myndighetens ledning den 11 februari.