Positiva besked för tågtestbana

Arvidsjaur Region Västerbotten och Skellefteå kommun är båda positiva till att använda banan mellan Jörn och Arvidsjaur för tågtestverksamhet, skriver Norran.

Den planerade tågtestverksamheten vill kunna använda järnvägen mellan Jörn och Arvidsjaur för att testa tåg och utrustning. Företaget Rail test nordic har därför lämnat in en ansökan till Trafikverket om att bandelen ska upplåtas till verksamheten. Företaget Skanska är också berett att investera en miljard kronor i projektet. Nu säger remissinstanserna Skellefteå kommun och region Västerbotten ja, enligt Norran.

Inlandsbanan, som använder sträckan Arvidsjaur till Nordlunda, vill dock att Trafikverket avvaktar, då en utredning kring inlandsbanan pågår. Enligt Norran är ett antal fastighetsägare utmed banan negativa, och tre samebyar har lämnat olika besked, från att projektet bör stoppas helt, till att fler samråd krävs, skriver tidningen.

Projektet uppskattas kunna ge 1.800 årsarbetstillfällen under byggandet, och 200 arbetstillfällen för drift, enligt en rapport från IUC Västerbotten som Norran hänvisar till.